Çene ve Yüz Deformitelerinin Düzeltilmesi

Çene ve Yüz Cerrahisi – Ağız ve Diş Hastalıkları Uzman Diş Hekimi Dr. Dt. Sancar Şimşek

Çenenin alt ve üst kısmında yaşanan gelişmeler aşamalı ve yavaş bir şekilde gerçekleşir. Bu aşamalar esnasında anormal bir şekilde fazla ya da öz büyüme gösterebilir. Çene deformiteleri şekil bozukluğu gibi sorunlar doğuştan olabileceği gibi, hastalıklar yada kazalar sonucu da oluşabilmektedir. Çenenin alt ve üst kısmı uyumlu olmayan hastalarda yüz orantısızlığı, çiğneme, konuşma, uyku gibi problemlere sıklıkla rastlanmaktadır. Ancak bu sorunların yanı sıra yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyen çene ve yüz ağrısı gibi sağlık sorunları da görülmektedir. Çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi, Yunanca düz çene anlamına gelen ortognatik cerrahi operasyonu Ağız, Diş ve Çene cerrahları tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Çene bozukluğu operasyonu bir ortodontist ve cerrahın ekip olarak çalışması ile gerçekleştirilmelidir. Çene ameliyatı yapılırken ilk aşamada ortodontik tedavi yöntemi ile hastanın çene koordinasyonu oluşturulur.

Bazı çene ve yüz cerrahisi operasyonlarında ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaması halinde direkt cerrahi işleme geçilebilmektedir. Aynı zamanda kimi hastalarda görülen göz, burun kulan ve yanak kısımlarında eksik bölgelerin bulunması ile çene yüz protezleri yapılmakta bu sayede hastanın daha sağlıklı bir yaşam kalitesi arttırılmaktadır. Aynı zamanda kimi hastalarda görülen göz, burun kulan ve yanak kısımlarında eksik bölgelerin bulunması ile çene yüz protezleri yapılmakta bu sayede hastanın daha dağlıklı bir yaşam kalitesi arttırılmaktadır. Çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi cerrahi anlamda aşamalı olarak gerçekleştirilen ve uzun süren bir işlemdir. Ancak süreç sonunda hasta daha rahat bir yaşama kavuşabilir.

Çene ameliyatı

Çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi, Ağız, Diş ve Çene cerrahisinin ilgili olduğu alanlar arasında bulunan ortognatik cerrahi ile olması gereken konuma getirilmesi işlemidir. Çene bozukluğu sorunu olan hastaların yapılan cerrahi müdahale sırasında çene kısmı, çevrelenen dokudan ayırılarak vida ve plaka aracılığı ile doğru konumda olacak şekilde düzeltilir ve sabitlenir. Yapılan cerrahi işlem ağız içinde gerçekleşmeli ve bundan dolayı yüzde herhangi bir kesi olmamalıdır. Çene bozukluğu tedavisi işlemi dişlerinde konumu değiştirileceğinden dolayı, ortognatik cerrahi yardımı ile operasyon gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hastanın hem çene hemde diş koordinasyonu yeniden düzenlenebilmektedir. Bu sayede çene kapanış bozuklukları düzeltilmiş olur.

 

Çene bozukluğu

Hastanın hayatını daha iyi idame ettirebilmesi için yapılan çene yüz protezleri takılan çene ameliyatı sayesinde büyük oranda başarı elde edilmekte ve kişinin yaşam kalitesi arttırılmaktadır. Çene bozukluğu alt çenede küçük yaşta meydana gelen kırık, ezilme, çıkık gibi nedenlere bağlı olarak asimetrik gelişim ve deformitelere yol açmaktadır. Bu tür travmalar genellikle küçük yaşlarda görülmektedir. Çenede bulunan kondil adı verilen eklem kemiğinin normalden fazla büyümesi veya tümör oluşumu çenenin tek taraflı gelişiminin normalden fazla olmasına neden olabilmektedir. Bu durumda ciddi bir şekilde haraker kısıtlılığı meydana gelebilir. Asimetrik bozukluk sonucunda yüz ve çene ağrısı katlanılamaz boyutlara gelebilir.

Alt çenede bulunan dişleri taşımakta olan yatay kısımda, genetik yada ırksal özelliklerden kaynaklanan gelişme geriliği gibi durumlarda hem uzunluk hemde yükseklik bakımından küçük kalma durumu görülebilmektedir. Böyle durumlarda çene ve yüz cerrahisi gerekebilmekte ve kişinin çiğneme, konuşma, haraket etme kabiliyetleri geliştirilmektedir. Çene ameliyatı sonrası çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi ile hastanın yüzü orantılı ve koordinasyon bakımından gelişmiş estetik bir görünüme sahip olmaktadır.

 

Çene kapanış bozuklukları

Alt Çene Gelişme Geriliği

Çene de gelişme geriliği alt kısımda herhangi bir bölgede gerçekleşebilmektedir. Ancak bu durum iki tarafta da mevcuk ise alt çene küçük kalabilmektedir. Alt çenenin küçük kalması durumunda hastanın yaşamını olumsuz etkileyebileceği için çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi gerekmektedir.

Alt Çenede Aşırı Gelişme

Çenenin alt bölümünün aşırı gelişmesi halinde çene ve yüz ağrısı gibi şikayetler meksimum boyuta çıkabilmektedir. Türkiye’de ve uzak doğu ülkelerinde en sık karşılaşılan deformiteler asarında yer almaktadır. Ülkemizde Mersin çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi alanında cerrah yetiştirme konusunda en başarılı bölgeler arasında yer almaktadır.

Alt Çenede Asimetrik Gelişim Bozuklukları

Alt çenenin tek tarafında gelişim fazlalığı oluşması halinda çene kapanış bozuklukları bulunabilir. Çene kapanış bozuklukları nedeni ile çene ve yüz deformitelerinin düzeltilmesi için cerrahi işlem gerekebilmektedir.

Çene ve Yüz deformiteleri konusunda sıkıntılarınızın giderilmesi için halen Mersin İdealdent Diş Polikliniği‘nde görev yapmakta olan, Mersin’in en iyi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi  Uzmanı Dr. Dt. Sancar Şimşek‘ten destek alabilirsiniz.

Hakkımızda

Uzm. Dr. Dt. Sancar ŞİMŞEK; 1985 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğmuş olup ilköğrenimini orda tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi Sivas Selçuk Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi: 08:30 - 17:30Cumartesi: 08.00 - 13.00Pazar: Kapalı

İletişim Bilgilerimiz

Phone: 0552 38 350 86Gazi Mah. GMK Bulvarı No:309/AEski Duygu Tıp BinasıPozcu- Mersinİletişime Geçmek İçin Tıklayınız